قرض كردن کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری

قرض كردن: کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خبر سیاسی

گت بلاگز اخبار اجتماعی افزایش آمار فوت و میر ناشی از مصرف دخانیات ، میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با ارایه آمار مصرف سیگار و سایر دخانیات در جامعه و دانشگاه، برنامه های آموزشی و درمانی ای

افزایش آمار فوت و میر ناشی از مصرف دخانیات ، میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است

میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است/افزایش آمار فوت و میر ناشی از مصرف دخانیات

عبارات مهم : پزشکی

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با ارایه آمار مصرف سیگار و سایر دخانیات در جامعه و دانشگاه، برنامه های آموزشی و درمانی این مرکز در جهت پیشگیری و کنترل دخانیات را تشریح کرد.

دکتر غلامرضا حیدری همزمان با هفته ملی بدون دخانیات در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: مرکز تحقیقات پییشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه در جهت رسالت تهیه مستندات معتبر جهت مسئولین ذی ربط اجرایی یک سری اولویت پژوهشی در زمینه ارایه خدمات درمانی ترک دخانیات و شیوه های نوین طراحی کرده است.

اجرای طرح “ترک همزمان دخانیات و مواد مخدر” جهت نخستین بار

افزایش آمار فوت و میر ناشی از مصرف دخانیات ، میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است

وی با اشاره به تفاهم نامه سال گذشته این مرکز با شرکت بهزیستی در قالب یک طرح کشوری، عنوان کرد: این طرح جهت نخستین بار در 7 استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، قزوین، آذربایجان شرقی و جزیره کیش درحال اجراست.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه در این طرح ارایه خدمات ترک دخانیات در مراکزدرمان سوءمصرف مواد ادغام می شود، ادامه داد: در این روش تازه با نشانه دستیابی به نتیجه های بهتر، خدمات ترک دخانیات با ترک موادمخدر به صورت همزمان ارایه می شود، چراکه هنگامی که فرد معتاد به مواد مخدر، مصرف مواد را کنار بگذارد، میزان مصرف سیگار و سایر دخانیات و وابستگی وی به آن زیاد کردن یافته و در نهایت پرسشها بهداشتی بیشتری ایجاد می شود.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با ارایه آمار مصرف سیگار و سایر دخانیات در جامعه و دانشگاه، برنامه های آموزشی و درمانی ای

دکتر حیدری با اشاره به پرسشها عدم ترک همزمان دخانیات و موادمخدر، اظهار کرد: در مرحله اول به واسطه مصرف دخانیات، مجددا عود مصرف مواد مخدر حاصل می شود، یعنی شکست در درمان و ترک موادمخدر. دوم اینکه حتی اگر خوش بینانه تصور کنیم که فرد، مواد مخدر را کنار بگذارد، با این حال به واسطه مصرف مواد دخانی به بیماری های پیشرفته ناشی از مصرف دخانیات مبتلا خواهد شد.

وی با اشاره به اجرای پایلوت این طرح طی 4 سال گذشته، عنوان کرد: به دنبال کسب نتیجه های مثبت از اجرای آزمایشی این طرح، تفاهم نامه ای بین مرکز تحقیقات پییشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه با شرکت بهزیستی منعقد شد که طی آن در حال حاضر درمان هم وقت ترک دخانیات و مواد مخدر در مراکز درمانی بهزیستی انجام می شود و با گذشت یکسال از اجرای طرح علاوه بر کسب نتیجه های مثبت، با استقبال خوبی نیز از سوی بیماران، خانواده ها و درمانگران مواجه شده است است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به بعضی از نتیجه های اجرای این طرح، عنوان کرد: تاکنون بیش از 800 پرونده درمان نهایی ثبت شده است هست. همچنین مشخص شده است که درمان موفق در موارد ترک همزمان مواد مخدر و دخانیات دوبرابر مواردی است که تنها درمان ترک مواد مخدر انجام شده است است.

افزایش آمار فوت و میر ناشی از مصرف دخانیات ، میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است

آمار میانگین مصرف دخانیات به تفکیک جنسیت

دکتر حیدری با بیان اینکه آمار میانگین مصرف دخانیات در کشور حدود 12 درصد هست، عنوان کرد: بر اساس آمار این مرکز، چیزی حدود 20درصد مردها بالای 15 سال و حدود یک یا 2 درصد زن های بالای 15سال مصرف دخانیات روزانه دارند. البته در صورت ارایه آمار مصرف قلیان، این رقم قطعا عوض کردن می کند. بر اساس آمار تقریبا 50 درصد زنان و مردان تجربه مصرف قلیان دارند ولی درخصوص مصرف هفتگی و روزانه در مردها چیزی حدود 30 درصد و درخانم ها حدود 10 درصد است.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با ارایه آمار مصرف سیگار و سایر دخانیات در جامعه و دانشگاه، برنامه های آموزشی و درمانی ای

مصرف تفننی قلیان در آینده به مصرف روزانه دخانیات می انجامد

وی با بیان اینکه مصرف قلیان با مصرف دخانیات به شکل سیگار کاملاً متفاوت هست، اظهار کرد: این مساله از معضلات بهداشتی ماست که باید جهت کنترل آن برنامه ریزی شود، چراکه مصرف تفننی قلیان نیز در آینده به مصرف روزانه سیگار و سایر مواد دخانی می انجامد.

افزایش آمار فوت و میر ناشی از مصرف دخانیات ، میزان مصرف دخانیات بین دانشجو و غیردانشجو برابر است

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راجع به آمار مصرف دخانیات در بین دانشجویان این دانشگاه، اظهارکرد: در این راستا طی دو دهه اخیر چندین پروژه اجرا شده است و بر اساس نتیجه های آن چیزی حدود 20 درصد پسران دانشجو و کمتراز 10 درصد دختران دانشجو تجربه مصرف سیگار داشته اند که این آمار از میانگین جامعه مقداری بالاتر است.

میزان مصرف دخانیات در بین دانشجو و غیردانشجو برابر است

به گفته وی، بر اساس این آمار در رده سنی دانشجو وغیردانشجو تقریباً تفاوتی دیده نمی شود و این مساله نشان دهنده آن است که برنامه ریزی کاملی جهت جلوگیری از مصرف دخانیات در دانشگاهها نداشته ایم و میزان مصرف در بین دانشجو و غیردانشجو برابر است.

وی با اشاره به برنامه دانشگاه جهت پیشگیری مصرف دخانیات در بین دانشجویان، اظهار کرد: این برنامه ها به شکل اجبارنبوده، بلکه فراخوان های مرتبط با خدمات رایگان حضوری و یا تلفنی ترک دخانیات مرکز در بین دانشجویان توزیع شده است است.

طراحی سامانه تلفن گویای ترک دخانیات در دانشگاه

دکتر حیدری افزود: مرکز کنترل دخانیات دانشگاه در سال 1392سامانه تلفن گویای ترک دخانیات را به شکل رایگان طراحی کرده که طی آن سوالات مراجعین به صورت هوشمند پاسخ داده می شود. همچنین با ارایه اطلاعات 24 ساعته راجع به انواع دخانیات و داروهای ترک، می توان از این سامانه هوشمند جهت ارزیابی و ارایه عالی ترین راهکار ترک دخانیات استفاده کرد. در همین رابطه به وزارت بهداشت پیشنهاد شده است که شماره این سامانه تلفنی ترک دخانیات را بروی پاکت های سیگار درج کند.

نیمی از بیماری های قلبی وعروقی و 40 درصد سرطان ها با مصرف دخانیات مرتبط است

رییس مرکز تحقیقات و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به زیاد کردن آمار فوت و میر ناشی از مصرف دخانیات در کشور، عنوان کرد: مطالعات متعددی راجع به بیماری زایی مصرف دخانیات انجام شده است و طبق بروزترین آمارها 12 درصد کل فوت ومیرها ناشی از مصرف دخانیات هست. بر این اساس 75 درصد بیماری های ریوی، 50 درصد بیماری های قلبی وعروقی و 40درصد سرطان ها با مصرف دخانیات مرتبط بوده و این نشان می دهد که مصرف دخانیات به شکل کاملا معنی داری خطرمرگ و میر را زیاد کردن می دهد.

همکاری مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با WHO

وی با اشاره به همکاری مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با شرکت بهداشت جهانی در منطقه مدیترانه شرقی، گفت: این مرکز از سال 1387 به عنوان مرکز همکار شرکت بهداشت جهانی در منطقه مدیترانه شرقی(شامل 21 کشور) گزینش شده است که این مساله نشان دهنده تمایز فعالیت های این مرکز در مقایسه با مراکز مشابه در کشور و در سطح منطقه است.

وی افزود: در این راستا برنامه های متفاوت درمانی، آموزشی و پژوهشی طراحی و اجرا شده است و گزارش هر سال آن به شرکت بهداشت جهانی ارایه می شود. همچنین این مرکز با سایر انجمن های بین المللی دخانیات ارتباط تنگاتنگی داشته و به عنوان عضو شبکه مراکز همکار شرکت بهداشت جهانی، ماموریت های متفاوت کشوری و منطقه ای برعهده دارد.

مصوبات “قانون جامع کنترل دخانیات” اجرا نمی شود

دکتر حیدری در بخش دیگری از این گفت وگو با اشاره به قانون جامع کنترل دخانیات در کشور و عدم نظارت کامل از طریق مجلس بر اجرای این قانون، خاطرنشان کرد: قانون جامع کنترل دخانیات، قانون بسیار مطلوب و ایده عالی است ولی به علت عدم اجرای کامل مصوبات، نبود نظارت کافی و مورد نیاز جهت اجرا و عدم هماهنگی های بین بخشی، در عمل با نمره خوبی مواجه نیست.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به راهکارهایی جهت اجرای این قانون، عنوان کرد: این قانون به صورت براق راهکارهایی جهت کنترل مصرف دخانیات در کشور ارایه کرده که زیاد کردن قیمت سیگار و ایجاد موانعی جهت دسترسی راحت به سیگار و سایر دخانیات بعضی از آنهاست ولی متاسفانه هیچ یک از آنها تا کنون اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت جهت اجرای این قانون نیازمند همکاری و هماهنگی با سایر سازمانها از جمله آموزش و پرورش، صدا و سیما، ستاد مبارزه با قاچاق، شرکت مالیات و سایر ارگانهاست که همه اینها برنامه ریزی مشکل می طلبد که باید از طریق بدنه وزارت بهداشت پیگیری شود.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه در رابطه به عمده فعالیت های این مرکز در حوزه آموزش و درمان، تصریح کرد: این مرکز در حوزه پیشگیری و ارتقا سطح آگاهی و نگرش افراد با آموزش و پرورش و دانشگاهها همکاری داشته و در حوزه ارایه خدمات نیز به عنوان مرکز پیش رو تمامی خدمات ترک دخانیات را چه به شکل حضوری و چه به صورت تلفنی در برنامه اجرایی خود گنجانده است.

واژه های کلیدی: پزشکی | کنترل | تحقیقات | دانشگاه | دخانیات | پیشگیری | دانشگاه | دخانیات | اجرای طرح

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz