قرض كردن کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری

قرض كردن: کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خبر سیاسی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دست کم بگیرد / وزیر امور خارجه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با یک اندیشکده آلمانی راجع به نقش اروپا در خاورمیانه گفت که اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دستک

اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دست کم بگیرد / وزیر امور خارجه

وزیر امور خارجه: اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دست کم بگیرد

عبارات مهم : آلمان

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با یک اندیشکده آلمانی راجع به نقش اروپا در خاورمیانه گفت که اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دستکم بگیرد.

محمدجواد ظریف در گفت و گو با اندیشکده آلمانی ‘بنیاد کوربر’ (کوربر اشتیفتونگ) در پاسخ به این سئوال که ‘به نظر می رسد آینده توافق هسته ای بستگی به سیاست های ضد و نقیض واشنگتن دارد؛ آیا آلمان می تواند توافق هسته ای برجام را حفظ کند؟’ گفت: به گمان من، آلمان و اتحادیه اروپا نقش مهمی در رسیدن به تحول شناختی مهم در جریان فرایند مذاکرات داشتند. هنگامی که همه دریافتند که رویکرد با حاصل جمع صفر، موجب نتیجه منفی می شود و ما نیازمند یافتن راه حلی هستیم که به نفع همه طرف ها باشد، این یک نقطه عطف بود.

اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دست کم بگیرد / وزیر امور خارجه

وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران افزود: امروز کشور عزیزمان ایران تعهدات مربوط به خود را اجرا می کند، ولی بخصوص دولت کنونی آمریکا بیش از آنکه تعهدات خود را اجرا کند، علاقمند به حفظ تحریم ها و رسیدن کمترین مزایا به کشور عزیزمان ایران هست. این مغایر با متن و روح برجام است و دراین شرایط، آلمان بار دیگر می تواند نقش مهمی ایفا کند و تضمین کند که به یک رویکرد مثبت تر باز گردیم و کشور عزیزمان ایران مزایای موعود توافق را که مردم کشور عزیزمان ایران مستحق آن هستند، دریافت کند.

ظریف در پاسخ به سئوالی راجع به تعامل گسترده تر آلمان و اتحادیه اروپا در خاورمیانه و اینکه آیا ظرفیت های اتحادیه اروپا جهت عوض کردن واقعیت های منطقه محدود هست؛ گفت: مایلم تمرکز خود را بر منطقه بلافصل خودمان یعنی منطقه خلیج فارس قرار دهم. اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را در این منطقه دست کم بگیرد. اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای کشور عزیزمان ایران نشان داد که شریک بسیار قابلی است و من اعتقاد دارم که می تواند بار دیگر شریک بسیار قابلی در ایجاد ثبات در منطقه خلیج فارس باشد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با یک اندیشکده آلمانی راجع به نقش اروپا در خاورمیانه گفت که اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دستک

ظریف در همین ارتباط خاطرنشان کرد: به گمانم اتحادیه اروپا باید نقش بسیار فعالتری ایفا کند، لیکن فلسفه اتحادیه اروپا مبنی بر نتیجه های مثبت و برد-برد و گفت وگو می تواند عنصر مهمی جهت حل و فصل مناقشه در منطقه باشد. اتحادیه اروپا همچنین می تواند سیگنال های درست را به بازیگران متفاوت در منطقه ارسال کند لیکن بعضی از این بازیگران در مناقشه اخیر بین کشورهای عربی خلیج فارس ممکن است سیگنال های بسیار اشتباهی از سایر بازیگران جهانی دریافت کرده باشند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در پاسخ به سئوال دیگری راجع به آینده تعامل بین المللی در افغانستان گفت: بطور خاص حامی دخالت ناتو در افغانستان نیستیم ولی قطعا علاقمند به ادامه تعامل اروپایی ها در افغانستان هستیم. این پروژه را با هم در ‘بن’ شروع کردیم و بعد از حکومت طالبان به افغان ها در ایجاد یک دولت انتقالی کمک کردیم.

وی افزود: امروز بعد از 16 سال، دولت افغانستان همچنان کار می کند و فرایند انتخاباتی ادامه دارد بنابراین فرایند موفق تر آن چیزی است که خیلی ها گمان می کنند. ولی اقتصاد افغانستان باید به یک اقتصاد رسمی و مرفه تبدیل شود و این کشور بتواند از موقعیت جغرافیایی و منابع انسانی و طبیعی خود استفاده کند و بتواند به مردم افغانستان زندگی دیگری بجز زندگی مبتنی بر مواد مخدر، تروریسم، ساختارهای جنگ سالاری و قاچاق انسان عرضه کند.

اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دست کم بگیرد / وزیر امور خارجه

ظریف در پاسخ به این سئوال که آلمان و کشور عزیزمان ایران چه اقدامی می توانند جهت ایجاد این تحول اقتصادی در افغانستان انجام دهند، گفت: واقعا فکر می کنم که کشور عزیزمان ایران و آلمان می توانند راجع به افغانستان با هم کار کنند و من در این باره با مدیران اجرایی آلمانی بحث کرده ام. یک امکان موجود توسعه حمل و نقل از افغانستان به خلیج فارس یا به دریای عمان است تا از این طریق افغان ها بتوانند معادن خود را توسعه دهند. همچنین می توانیم در ایجاد شرکت های سرمایه گذاری یکسان جهت کارهای تولیدی در افغانستان همکاری کنیم. به عنوان مثال، کشور عزیزمان ایران می تواند در زمینه فرآوری معادن سنگ آهن افغانستان و صادرات فولاد جهت افغانستان اقدام کند.

ظریف در آخر این گفت وگو راجع به نقش آلمان و اتحادیه اروپا در سوریه بعد از جنگ گفت: اتحادیه اروپا می تواند در زمینه بازسازی نقش داشته باشد. مردم سوریه باید اطمینان داشته باشند که اتحادیه اروپا جهت کمک به آنها در بازسازی کشورشان بدون شرط و شروط حاضر هست. تنها شرط باید صلح باشد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با یک اندیشکده آلمانی راجع به نقش اروپا در خاورمیانه گفت که اتحادیه اروپا نباید توانایی خود را دستک

اندیشکده آلمانی بنیاد کوربر که در سال 1959 تاسیس شده است است در زمینه پژوهش راجع به چالش های موجود از قبیل تغییرات جمعیتی، نوآوری و تفاهم بین المللی فعالیت می کند. هم اکنون سه حوزه کاری مهم این اندیشکده، ‘زندگی کاری جدید’ ، ‘سواد دیجیتال’ و ‘روسیه در اروپا’ است.

ایرنا

واژه های کلیدی: آلمان | اروپا | ایران | افغانستان | وزیر امور خارجه | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz